Staňte se fanoušky Výběr Reality na Facebook.com
Energetické štítky budov

Trh s byty ožívá, ceny rostou. Počet prodaných bytů se vrací na úroveň před krizí

Zpět na seznam článků


Byty - ilustrační foto
Byty - ilustrační foto
autor: ILUSTRAČNÍ / FILIP JANDOUREK

Trh s byty se v Česku probouzí z několikaletého útlumu. Počet prodaných bytů se začíná vracet na úroveň před hospodářskou a finanční krizí. A spolu s větším zájmem o nákup rostou i ceny. Oživení trhu je způsobeno především příznivějším vývojem ekonomiky a levnými hypotékami. Podle expertů průměrná úroková sazba hypoték brzy prolomí hranici 2,5 procenta.

Například v Praze prodeje nových bytů rostou už pět let v řadě a letos developeři prodají podle odhadů na 5600 bytů, což je nejvíce od předkrizového roku 2007. Rekordní rok čekají i na brněnském trhu nových bytů. Vyšší poptávku dokládá i to, že byty mizí rychleji z nabídky realitních kanceláří. Počet dnů od doby, kdy makléř zařadí byt do nabídky, do doby, kdy zájemce o jeho koupi podepíše rezervační smlouvu, se například v síti realitních kanceláří Re/Max podle jejich šéfa Hanuše Němečka zkrátil z 60 až 65 dnů na 55 až 60 dnů.

V posledních měsících také začínají stabilně růst ceny bytů. Za celý letošek průměrně podraží v řádech jednotek procent. Déle než rok rostou i ceny rodinných domů. Potvrzuje to HB Index Hypoteční banky za třetí čtvrtletí letošního roku, jejž mají HN k dispozici. Tento index odráží ceny nemovitostí, které si lidé přes zmíněnou banku pořídili na hypotéku.

V Praze a ve Středočeském kraji - tedy v regionech, kde se s nemovitostmi nejvíce obchoduje - podle Hypoteční banky rostou ceny bytů už rok. V ostatních regionech stagnují, v Ostravě a v Olomouci mírně rostou.

"Ve třetím čtvrtletí 2014 nedošlo k poklesu cen bytů již v žádném kraji," komentuje výsledky Petr Němeček, ředitel odboru nemovitostí Hypoteční banky. Přitom v předchozích čtvrtletích podle něj ještě ceny bytů v některých krajích mírně klesaly. "Letos odhadujeme růst cen bytů o tři až pět procent, příští rok pak 2,5 až čtyři procenta."

"Ceny bytů v Ostravě se stabilizovaly. O nárůstu se můžeme bavit v kategorii takzvaného nedostatkového zboží a to jsou byty 3-4+1, větších metráží, zrekonstruované a v dobré lokalitě," říká Jana Římanová z ostravské pobočky realitní kanceláře Sting.

Do menších bytů ukládají častěji volné prostředky také investoři, což je příklad i Olomouce jakožto univerzitního města. V Praze prodávají někteří developeři na investici i 30 procent bytů.

Oživení realitního trhu potvrzuje i Martin Lux ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR. Ten pro Hypoteční banku, ale i Českou spořitelnu vytváří cenový index nemovitostí. "Oživení je zřetelné, ale stále není jisté, jestli bude také dlouhodobé," upozorňuje Lux.

Podle Hypoteční banky zdražují o něco více nové než starší byty. Ceny nových bytů v Praze se dostaly téměř na úroveň před finanční krizí. Vyplývá to z cenové mapy transakčních cen, kterou vytváří Společnost pro Cenové mapy ČR. "V posledních třech měsících došlo ke zdražení nově prodávaných bytů v developerských projektech, a to hned u 24 projektů. Obvykle v řádu tři až pět procent," řekl Petr Hána z poradenské společnosti Deloitte, jež se na projektu zmíněné cenové mapy podílí. "Klíčové do budoucna bude, aby se trh v Praze a případně v Brně nepřehřál. Odhadujeme, že do dvou až tří let se to s velkou pravděpodobností minimálně v Praze stane," uvedl nedávno šéf stavebně-developerské firmy Trigema Marcel Soural.

null


Zdroj: http://archiv.ihned.cz/c1-63035740