Staňte se fanoušky Výběr Reality na Facebook.com
Energetické štítky budov

Můj výběr

Jméno

Heslo

Registrovat Zapomenuté heslo


Zájem o hypotéky roste, stavební spoření doplácí na nejistotu

Zpět na seznam článků


Zatímco počet i objem nových hypoték, které si letos vzali občané, roste, zájem o stavební spoření naopak poklesl. Příčinou jsou historicky nízké úrokové sazby hypotečních úvěrů a na druhé straně změny ve stavebním spoření, kvůli nimž je méně atraktivní než dřív.

Domek

Nemovitosti jsou levné, úroky na českém trhu nízké, nebo dokonce, což je i případ hypoték, na historickém minimu. Zájem občanů o hypoteční úvěry je proto vysoký. Od ledna do konce září letošního roku dosáhl jejich objem 87,6 miliardy korun a byl tak o 3,2 procenta vyšší než ve srovnatelném období loňského roku.

Podle části expertů může jít přitom úročení hypoték ještě mírně dolů. Nižší úroky než dříve mohou využít Češi, kterým končí fixační období pro úrok hypotéky k vyjednání výhodnějších podmínek a ušetřit tak tisíce korun ročně.

Další možností je dohodnout si u hypotéky pohyblivou úrokovou sazbu, což je v současnosti ještě výhodnější než pevný úrok, za který nyní nabízejí banky své hypotéky. Variabilní úrokové sazby hypoték totiž vycházejí ze sazeb na trhu, které jsou rekordně nízké. Předpokládá se ale, že časem začnou znovu růst, a tak by měli podobný postup zvolit ti, kteří mají dostatek zkušeností s finančními trhy, aby dokázali na tuto změnu včas reagovat.

Počet smluv, které letos uzavřely stavební spořitelny, naopak meziročně klesl o 105 tisíc. Potvrzuje se tak, že zájem o stavební spoření klesá. Pro část klientů spořitelen, kteří dosud toto spoření využívali, je totiž kvůli snížení státní podpory ze tří na dva tisíce a zdanění úroků méně zajímavé než dosud.

Mezi klienty spořitelen navíc panují obavy z dalších změn, kdy by podpora státu v případě stavebního spoření od roku 2014 byla určena jen na pořízení a rekonstrukci nemovitosti či nákup jejího vybavení nebo ke spoření na penzi. Tyto změny by měl nyní projednat parlament.

Zdroj: http://byznys.ihned.cz/